un
English

Kėrkoj punė!

Apliko

Kėrkoj Staf!

Apliko

Hartė e studentėve & tė diplomuarve shqiptarė jashtė vendit

Regjistrohu

Nė kuadrin e programit tė punėsimit rinor YEM, kjo iniciativė synon tė identifikojė vendodhjen dhe kualifikimet pėrkatėse tė tė rinjve shqiptarė tė cilėt studiojnė apo janė diplomuar jashtė vendit, nėpėrmjet hartės sė tė rinjve shqiptarė nė botė. Duke u regjistruar dhe duke u bere pjesė e kėsaj harte, tė rinjtė shqiptarė qė studiojnė apo janė diplomuar jashtė vendit do tė kenė mundėsi tė krijojnė profilin e tyre akademik dhe profesional, duke qenė nė kontakt tė drejtėpėrdrejtė me kompanitė apo institucionet e ndryshme dhe duke u informuar vazhdimisht mbi tė rejat e fundit dhe tregun e punės nė Shqipėri.

Nė kuadėr tė lehtėsimit dhe krijimit tė infrastrukturės tė rikthimit nė atdhe tė studentėve/ diplomuarve jashtė Shqipėrisė, si dhe integrimit tė tyre nė tregun shqiptar tė punės, iniciativa e internshipeve, e implementuar nė kontekstin e partnershipeve publike dhe private (PPP), do tė realizohet nėpėrmjet kėsaj faqeje duke mundėsuar realizimin e praktikave nė bashkėpunim tė ngushtė me sektorin privat dhe tė rinjtė. Nėpėrmjet skemave tė internshipeve do tė mundėsohet gjenerimi i alternativave tė punėsimit pėr tė sapodiplomuarit shqiptarė jashtė vendit dhe njė kontakt i vazhdueshėm i tyre me tregun e punės.

PLoteso pyetesor
Jo
Ok
Fill out a survey
No
Ok